Adet Düzensizliği

soru

selda

14 Haziran 2024 Cuma

bu yılın başlarına kadar düzenlii 28 günde bir adet olurdum. ancak cok stresli günler gecirdiğimden dolayı son 46 aydan bu yana 50 günde bir adet oluyorum bu da beni endişelendiriyor. rahatlamam için bana yol gosterirmisiniz. ne yapmalıyım ? rhat aşırı agresif oluyorum veya melankoli?

teşekkürler...

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba Selda Hanım,

Adet düzensizlikleri birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Stres, beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve hormonal değişiklikler bu nedenlerden bazılarıdır. Aşağıda size yardımcı olabilecek bazı öneriler:

1. Stres Yönetimi: Stresi azaltmak için meditasyon, yoga veya derin nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bu yöntemler hem rahatlamanıza hem de hormon dengenizin sağlanmasına yardımcı olabilir.

2. Beslenme: Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle demir, magnezyum ve B vitamini açısından zengin besinler tüketmeye çalışın.

3. Uyku Düzeni: Düzenli ve yeterli uyku almaya çalışın. Uykusuzluk stres seviyelerini artırabilir ve hormon dengesini bozabilir.

4. Egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza iyi gelir. Ancak aşırı egzersizden kaçının, bu da hormon dengenizi bozabilir.

5. Profesyonel Yardım: Eğer bu durum devam ederse bir kadın doğum uzmanına veya endokrinologa başvurmanız faydalı olabilir. Gerekirse hormon düzeylerinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Unutmayın ki her bireyin durumu farklıdır ve en doğru tavsiyeyi doktorunuz verecektir. Kendinize iyi bakın.

Sevgiler.

Çok Okunanlar

Normal Adet Kanamaları

Normal Adet Kanamaları

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlar Neden Adet Olur?

Kadınlar Neden Adet Olur?

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?