Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar
15 Mayıs 2024

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

Önemli not: Adet gecikmesi olan cinsel aktif (Cinsel ilişki yapan) bir kadında öncelikle gebelik düşünülmeli, gebelik ve gebeliğe ait komplikasyonlar ekarte edilmelidir. Ancak gebelik ekarte edildikten sonra diğer hastalıklar ve nedenler düşünülmeli ve ona göre tedaviye geçmelidir.
1-ANOVULATUAR (Yumurtlamasız) KANAMALAR Düzensiz âdet kanamalarında en sık görülen nedenlerdir. Anovulatuar kanamaya neden olan sebepleri şöyle sıralayabiliriz.a)Poli kistik over sendrumu: Yumurtalıklarda tesbih dizisi gibi sıralanan 10'dan fazla kisciklerin olması, yumurtlama tembelliğine bağlı gecikmeli âdet kanamaları ve hiperandrojenizme bağlı erkeksi tüylenmede artışla giden bir hastalıktır.b)Obezite (Şişmanlık): bu gibi kadınlardaki adet gecikmeleri %5 oranında zayıflamayla dahi yumurtalıklar çalışacağı için adetler düzene girebilir. c)Ergenlik çağında olanlar (Adölesanlar) (13-18 yaş arası)d)Menopozdan önceki 8 yıl içinde olanlar (42-50 yaş arası)

Bu kanamaların özelliği 40 günden daha fazla aralıklarla adet görmeleri ve bu adetinde şiddetli kanama şeklinde olmasıdır. Bu hastalıklarda sürekli bir östrojen hakimiyeti vardır. Yumurtlama olmadığı için progesteronla östrojen baskılanamaz.

Anovulatuar (Yumurtlamasız) Adet Kanamalarının Tedavisi 1-Progesteron tedavisi: progesteron güçlü bir antiöstrojenik bir ajandır. Artmış olan östrojeni baskılayarak kanamayı düzene sokar. 2-Östrojen-progesteron cylic (Periyodik) tedavisi: Burada da artmış olan östrojeni 14'üncü günden sonra progesteronla baskılama esasına dayanır. 3-Kürtaj yapılması mümkün olmayan ergenlerde (Juvenil kanama) ve bekarlar da 5 ila 7 gün yüksek doz arkasından da 20 gün tek doz olmak üzere doğum kontrol hapları. 4-Diletasyon ve küretaj.
2-PIHTILAŞMA BOZUKLUĞUNA BAĞLI KANAMALAR Kalıtımsal olarak pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine bağlı özellikle menoraji tarzında cylic (Periyodik) ancak aşırı fazla kanama durumu burada da eksik olan pıhtılaşma faktörleri yerine koyarak da tedavi edilir.
3-BAZI İLAÇLAR Antikoagülan ilaçlar, tamoksifen ve steroid gibi ilaçlarda düzensiz âdet kanamalarına yol açabilir.
4-ENDOMETRİAL HİPERPLAZİ VEYA NEOPLAZİ Endometrial hiperplazinin atipik olmayan grubunda tıbbi tedavi özellikle 3 ay 40 ila 80mg megesterol asetat (Progesteron) verilebilir. Atipik endometrial hiperplazide ise tedavi cerrahidir.
5-KRONİK ENDOMETRİT Burada ortaya çıkan lökositler ve makrofajlar proteolitik enzimleri ve prostoglandinleri artırarak kanamaya neden olurlar. Tedavisi enfeksiyon tedavisi+küretajdır.
6-UTERİN MİYOMLAR (RAHİM URLARI) bu konu miyomlar bölümünde geniş bir şekilde açıklandığı için burada değinilmeyecektir. (Lütfen ana sayfamızdaki miyomlar bölümünü tıklayınız.)

7-ENDOMETRİAL POLİPLER Genç yaşlarda histereskopi ile çıkartılmalıdır. Menopozda kanama nedeni polip bulunmuşsa histerektomi düşünülmelidir. Çünkü menopozda bu lezyonlar prekanserozdur.8-ADENOMİYOZİS bu konuda da mirena (Hormon salgılayan spiraller) veya endometrial ablasyo (Rahim içinin sıcak su içeren balonlarla dağlanması) tedavileri yapılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ergenlik Döneminde Adet

Ergenlik Döneminde Adet

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olur?

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olur?

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Çocuklarda Adet Düzensizliği

Çocuklarda Adet Düzensizliği

Aşırı Adet Sancısı

Aşırı Adet Sancısı

Normal Adet Kanamaları

Normal Adet Kanamaları